Nedir? Sağlık

Vitamin nedir? Hangi vitamin neye iyi gelir?

Vitamin,vucudumuzda sistemlerin çalışmasına yardımcı,hayvansal gıdalarda az insan vucudunda üretilmeyen,suda ve yağda eriyebilen diye iki bölüme ayrılan organik bileşiklerdir. Vitamin kelimesinden “vita” latincede hayat anlamına gelmektedir.  Yağda eriyen A,D,E,K vitaminleri vucudta depolandığı için her gün alınmasına gerek yoktur. B ve C vitaminleri vucutta depolanmaz bu nedenle her gün alınmalıdır.

HANGİ VİTAMİN NEYE İYİ GELİR?

A vitamini:Bağışıklık sistemi,Göz,Cilt ve deri için,damar tıkanıklığı ve sertliği önlemede yardımcı olur. Turunçgiller,süt ve sebzelerde bulunur.

B1 vitamini: Bu vitamin suda eridiği için vucutta depolanmaz. Beyin fonksiyonlarının işlevlerinin yerine getirilmesi,Kan hücrelerinin üretimi,sinirsel hastalıklarla baş etmede yardımcıdır.bulgur, yer fıstığı,pirinç,  kuru baklagiller, çavdar,   ceviz içi,badem içi, meyve ve sebzeler, yumurta, soya fasulyesi, ayçiçeği,  tahıllarda bulunur.

B2 vitamini: Deri ve göz fonksiyonlarının düzenli çalışmasında yardımcıdır. karaciğer , böbrek gibi hayvanlardan elde edilen gıda süt ve süt ürünleri,tam tahıllar,badem gibi gıdalarda bulunur.

B12 vitamini: Sinir sisteminin düzenli çalışmasında yardımcı olur. Kan hücresini üretiminde ihtiyaç duyulur. Dalak,karaçiğer,yumurta,peynir ,balık gibi gıdalarda bulunur.

C vitamini: Vucudun direncini artırır.Kemik ilgili kemik büyümesi, kemik sertleşmesi gibi rahatsızlıkları önlemede yardımcı bağırsaklarda kalsiyum emilmesine yardımcı, diş sağlığını korumada yardımcı olur. Ispanak,lahana,domates,kabak,soğan,maydanoz, bulunur.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir