Nasıl Yapılır? Oyunlar

Okey 101 nasıl oynanır?

Normal okey’in farklı versiyonlarından olan eğlenceli Okey 101 nasıl oynanır? ı anlatacağım sizlere.

Okey 101 oynamak için normal okey bilmenize gerek yok ama oyunun genel kuralları açısından normal okeyi bilmeniz Okey 101 kavramanızı kolaylaştıracak.

TAŞLAR NASIL DİZİLİR VE OYUNCULARA NASIL TAŞ DAĞITILIR?

Normal okey’de taşlar 5 li dizilirken Okey 101‘de taşlar 7 dizilmektedir. Taşlar dizildikten sonra tabelayı tutanın sağ tarafındaki oyuncu ilk sefer olduğu için oyun ondan başlar ve taşları o dağıtır.  Taş dağıtan oyuncu: önce zar atar 1 geldiğini düşünelim fazla taşı önündeki soldan birinci balyanın üzerine koyar ve en altaki taşı alarak sağ yanındaki balyanın üzerine koyar o balyayı alır. sağındaki oyuncuya verir. Bu şekilde balyalar sırasıyla kendisi dahil bütün oyuncular 3 er balya alana kadar dağıtımı yapar yerde 3 balya kalmıştır. Dağıtılma sırasına göre sıradaki balyadan okeyi belirlemek için zar atar 3 geldiğini düşünelim . En altaki 3.taş okey olarak belirlenir.

OKEY 101 DE EL NASIL AÇILIR?

Oyunda elinizi açmanız için bütün taşların per olaması gerekmez. Önemli olan ıstakanızdaki perlerin toplamının 101 ve üzeri olması

üsteki resimde perlerin toplamı:96 dır. ve el açmamaktadır. Istakanızdaki perleri saymak için sıra sıra perlerdeki taşları toplamanız gerekmez. Perlerin ortasındaki sayıları toplayıp 3 ile çarpmanız aynı sonucu verecektir. 11 + 9 +5 +7 =32    32 *3=96  Elinizdeki perlerin ortalarının toplamı 34 ve üzeri olduğu takdirde de eliniz açık demektir.

Bu üst resimde de el açık durumdadır.  2 + 8 +10 +13+ 8=41     41*3=123

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir