Nedir?

mitomani nedir?

Bu makalemizde halk dilinde “yalan söyleme alışkanlığı” olarak bilinen mitomani nedir? Mitoman kime denir? Mitomaninin özellikleri nelerdir? Mitomani nasıl tedavi edilir? sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Mitomani nedir?

Mitomani,kişilerin amaçsız ve sebepsizce karşısındaki kişilere yalan söylemesi ve daha sonra bu yalana kendisinin bile inanması hastalığıdır. Mitomani olan kişilere de mitoman denir. Mitoman kişiler karşısındaki kişiye yalan söylerken kendileri bile neden yalan söylediklerini anlayamazlar, söyledikleri yalan karşısındaki kişi tarafından inanılırsa bundan keyif alır ve yalanı daha da abartır.

Mitomaninin özellikleri

Karşısındaki kişiye herhangi bir amacı olmaksızın yalan söylemeyi huy haline alan kişiler,yalan söylemeden yapamaz duruma gelirler. Sosyal olmaya çalışırlar ve çoğu zaman sevecen olurlar. mitomanlar söyledikleri yalanları bir senaryoya oturtmaya çalışarak daha inandırıcı olmaya çalışırlar. Söyledikleri yalanlarda açıklar veren mitomanlar eğer yalanları ortaya çıkarsa bir anda ağresif olabilirler.

Mitomaninin tedavisi nasıl yapılır?

Mitoman kişiler söyledikleri yalanlar yüzüne vurulduğunda bir anda sinirlenirler ve “hayır ben yalan söylemiyorum” diyip bulunduğu ortamdan uzaklaşma çalışırlar. Bu yüzden mitoman kişilere akrabaları tarafından rahatsızlığı söylenmesi tavsiye edilir. Kişinin tedavi edilebilmesi için kendisinin de rahatsızlığı kabul etmesi ve psikoloğlar ve konunun uzmanlarından yardım alınmalıdır. Mitomani tedavi edilen bir rahatsızlık olmasıyla birlikte,tedavi olarak sağlığına kavuşan mitomanların aynı rahatsızlığı tekrarlama olasılığı da olan bir durumdur. Rahatsızlık tekrarladığında tekrarda tedavi sürecine başlanmalıdır.

Mitomaninin sebepleri nelerdir?

narsist bozukluklar
kişilik bozuklukları
Çocukluk döneminde uğradığı istismar vs. gibi sebeplerden dolayı kişiler mitomaniye yakalanabilir.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir