Nasıl Yapılır?

Menemen nasıl yapılır?

Bekarların ve üşengeçlerin doyurucu yemeği , hiç yemek bilgisi olmayanların bile çok rahatlıkla yapabileceği o meşhur yemeğimiz “Menemen nasıl yapılır?” dan bahsedicem sizlere.

Öncelikle Menemen herkes tarafından bilinen yemek olduğu için herkesin kendine göre bir tarifi vardır . Ben ise sizler kendimin yaptığı ve gerçekten enfes derece lezzetli olduğunu düşündüğüm tarifimi paylaşıyorum.

Öncelikle malzemelerimizden bahsedelim:

  • 3 Tane domates ( Kaç kişilik yapacağınaza göre kendiniz artırabilirsiniz)
  • 3 tane sivri biber
  • 2 tane yumurta ( yumurtayı dilerseniz artırabilirsiniz ben yumurta sevmediğim için koymuyorum)
  • Sucuk,Kaşar peynir vs malzemeler de koyabilirsiniz ben tercih etmeyorum.
  • karabiber ( acı sevenler için ), Pul biber ( menemenin kırmızı rengini alması için şart)

Öncelikle domateslerimizi bir güzel rendeliyoruz. Rendesi olmayanlara parçalayarak robotla çekebilir. O da yoksa domateslerin üzerine sıcak su döküp kabuklarını soyduktan sonra ince ince doyarayabilirim. Domateslerin ince kesilmesi çok önemli ben rende kullanıyorum rendede domatesin kabukları elinizde kaldığı için yemeği yerken kabukları ağzınızda sizi rahatsız etmiyor. kabuk önemli

İnce ince kesilmiş sivri biberlerimizi tavadan kızartıyoruz. pesine tercih edenler sucuk vs gibi malzemeler koyup kızartıktan sonra üzerine rendelenmiş domatesleri koyuyoruz. Domatesler ısınmaya başladıktan sonra bir miktar sıcak su,tuz , pul biber, karabiber ilave ediyoruz. ve istenilen kıvama gelene kadar pişiyoruz. Koymak isteyenler için yumurtalar en sonra koyulduktan sonra servise ve yemeye hazırız.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir