Nasıl Yapılır? Nedir?

Kerahat vakti nedir?

Rasûlüllah (s.a.v) bize üç vakitte namaz kılmayı ve ölülerimizi defnetmeyi yasaklıyordu: Güneşin doğmasından itibaren bir veya iki mızrak boyu yükselmesine kadar, güneşin gök yüzünde tam dik oluşundan batıya yönelmesine kadar ve güneşin sararmasından itibaren batmasına kadar.” (müslim)

Peygamber efendimizin (s.a.v) bize,kerahat vakitlerinde ibadet yapmanın yasak olduğunu bildiriyor. Kerahat vakti,dinimize göre ibadetin mekruh sayılan vakitlerdir. Kerahat vakti kendi içinde ikiye ayrılır;

  1. Farz da dahil nafile namazlarının yasak edildiği vakitler
  2. Nafile Namazlarının yasak olduğu vakitler

 

FARZ’DA DAHİL NAFİLE NAMAZLARININ YASAK EDİLDİĞİ KERAHAT VAKİTLERİ

Sabah kerahat vakti:Güneş doğumaya başladıktan itibaren 45 dk geçen süredir. Bu vakitlerde farz ve nafile namazları kılınmaz.

Öğle kerahat vakti: Güneşin tam tepede olduğu vakit yani öğle namazına 45 dk kala olan süre aralığı

İkindi kerahat vakti: Güneşin tam batmaya başlayıp  tamamen batana kadar geçen 45 dklık süre aralığıdır. Bu vakitte ikindi namazı kılınmadıysa sadece  farzı kılınabilir.

NAFİLE NAMAZIN KILINMASININ YASAK OLDUĞU KERAHAT VAKİTLERİ

Sabah için: imsak vaktinin başlamasıyla birlikte güneş doğuncaya kadar olan sürede sabah namazının sünneti haricinde nafile namazı kılınmaz.

İkindi için: İkindi namaz vakti ve aksam namaz vakti arasında kalan sürede nafile namaz kılınmaz. Sadece ikindi namazının sünneti kılınır.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir