Kimdir?

Dünya’nın ilk kadın Savaş Pilato Sabiha Gökçen kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın pilotu aynı zaman da Dünya’nın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen Kimdir? Nerelidir? Hangi madalyaları almıştır.

Sabiha GÖKÇEN kimdir?

Özellikle Dünyanın ilk kadın savaş pilotunun bizden çıkmış olması ayrıca gurur verici bir olay olduğunu belirttikten sonra yazımıza geçebiliriz. Sabiha Gökçen, 1913 yılında dünyaya gözleri Bursa’da açtı. Annesi Hayriye Hanım ve Babası Hafıs İzzet bey’in ikinci çocuklarıdır. Sabiha Gökçe,annesi ve babası öldükten sonra, Atatürk’ün Bursa’ya sehayeti sırasında onun tanışma fırsatı bulmuş ve “Okumak istediğini” söylemiştir. Bunun üzerine Atatürk,Sabiha Gökçek’i yanına almış ve kendisinin manevi kızı olmuştur.

Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’nde eğitim gören Sabiha Gökçen, 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na Atatürk’ün destekleri ile  girdi. Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı. Gökçen 7 erkek öğrenci ile birlikte Kırım Rusya’ya gönderildi ve orada yüksek planörcülük eğitimini tamamladı.  Aynı dönemde manevi kardeşi Zehra’nın hayatını kaybetmesine üzülen Sabiha Gökçen, bir dönem uçuş eğitimlerinden uzak kaldıkltan sonra tekrar Atatürk’ün destekleriyle 25 Şubat 1936 yılında ilk kez motorlu uçak ile uçuş yaptı.

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir