Nedir? Sağlık

Balgam nedir? Balgama ne iyi gelir?

Balgam,vucudun akciğerleri korumasına yarayan yani ciğerlere gidebilecek zararlı toz ve bakterileri yakalayarak vucuttan atılmasını sağlayan doğal bir salgıdır. Bünye için yararlı bir iş yapan balgam,aslında bir rahatsızlığında habercisi olabilir. Çoğunlukla balgam çıkarmak normal bir bünye hareketi olsa da müdahale edilmezse rahatsız eden öksürük,mide bulantısı ve solunum zorluğuna sebebiyet verebilir.

BALGAM NASIL GEÇER?

En doğru seçenek olarak tabiki tıbbı yöntemlere başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak kimyasal ilaçlar kullanmak yerine doğal yollardan balgamdan kurtulmak istiyorsanız. Size bir kaç tavsiyemiz var;

Limonlu su

Sabahları kalktıktan sonra ısık bir suya damlatıp içtiğiniz limon,hem asit etkisi sayesinde bağazınızdaki balgam mukozasını yumuşatıp söktülmesine yardımcı olur hem de kilo sorununuz varsa kilo vermenizde yararlı olur.

Havuç

Havuç,içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde vucudun direncini artırır. Aynı zaman Havucun suyunu çıkartıp bir bardak su ve bir çay kaşığı bal ile karıştırıp içmek balgam sökmekte size yardımcı olacaktır.

Buhar soluma

Sıcak suyun solunması üst solunum yollarındaki bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Sinüzitleriniz varsa sinüslerin akmasına yardımcı olur. Balgam mukozasını yumuşatır ve rahat atılmasını sağlar. Buhar solumanın en iyi yolu sıcak bir duş ve ya bir leğene doldurulan sıcak suyu havlu ile örtüp solumaktır.

 

Related Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir